Diversity to improve my skills! – Itálie, Sicílie – duben 2014

Milý Tmelníku, ráda bych Ti poděkovala za příležitost navštívit Sicílii, a to za velmi výhodných podmínek. Dlouho jsem patřila mezi ty, kteří obdivovali ostatní za jejich odvahu poprat se v zahraničí s angličtinou. Teď už vím, že jsem otálela zbytečně dlouho.
Zúčastnila jsem se tréninkového kurzu, který je šitý na míru lidem, pracujícím s mládeží v dobrovolnických organizacích. Oproti většině to byl můj první kurz, takže rozdíl v jazykové úrovni byl značný. Vždy se ale dalo porozumět programu a nikdo na nás nijak nenaléhal. Slovo měl v diskuzích jen ten, kdo si o něj sám řekl.
Strávila jsem týden v malé vesničce Montedoro uprostřed ostrova. Ubytování – bývalá škola, předělaná na penzion – bylo vybaveno vším základním a nacházelo se nedaleko budovy, kde probíhal kurz a stravování. K zajištěnému cateringu v podobě tradiční sicilské gastronomie nemám co dodat. Každé jídlo bylo gurmánským zážitkem!
Organizátoři byli čtyři. Každý měl svoji úlohu a zvládl ji na výbornou. Program měl denně čtyři hlavní bloky. Obvykle se začínalo tzv. energizerem, tedy pohybovou nebo vtipnou aktivitou k probuzení všech, kterým už docházely síly. Dále následovala týmová či strategická hra, simulace děje nebo jen nastínění nějakého problému. Vždy se však končilo skupinovou diskuzí. Každý tak měl možnost říci svůj názor a obohatit se o stanoviska ostatních. Program byl zakončován zpětnou vazbou z celého dne.
Jeden den uprostřed kurzu nám organizátoři vyhradili pro výlet. Přichystali pro nás barbecue na vyhlídce nad městem. Mohli jsme také navštívit místní muzeum a observatoř.
Díky účasti na kurzu jsem si našla nové přátele, také nás bylo 32 účastníků! Mám tak kontakty na sympatické mladé lidi ze Španělska, Chorvatska, Turecka aj. Získala či prohloubila jsem si znalosti v oblasti plánování projektů nejen v místě mého bydliště, ale i v rámci přes hraniční spolupráce, posílila toleranci vůči jiným národům a přiučila se jejich zajímavým tradicím a zvykům.
Teprve ve mně celý sicilský pobyt doznívá a je brzy na hledání jeho kladů pro můj osobní život a následně na přínos pro organizaci, ve které působím. Každopádně tréninkové kurzy typu „Diversity“ velmi kladně hodnotím a doporučuji všem. Neváhejte přijmout příležitost a výzvu, kterou Vám tyto kurzy nabízejí!

Jája Lencová

Komentáře

Autor příspěvku: Tomáš Kývala