EVS v Berlíně – zkušenosti dobrovolníka č. 1

První pocity a dojmy naší dobrovolnice Nikoly na její roční EVS v Berlíně!

Stále tomu nemůžu uvěřit, ale je to tak. Jsem na Evropské dobrovolné službě (EVS) v Berlíně.

Berlín je jedno z mála měst, do kterého jsem se hned zakoukala v průběhu mých návštěv na výměnách mládeže a tréninkových kurzech, a tak jsem se rozhodla do toho fakt jít. A ono to vyšlo, což je prostě úžasný.  A už je tomu měsíc a pár dní, co jsem tu, a věci kolem mě stále překvapují a moje práce mě moc baví :P. Stále se něco děje a to je na tom to nejlepší.

Ráda bych tedy začala krátkým popisem, co jsem všechno stihla během mého pobytu tady.

Píše se rok 2014, 3. září. A já nervózní už od rána, jestli jsem si náhodou něco nezapomněla zabalit. Náš skvělý prezident naší neziskové organizace Tmelník mě společně s Oanou vyzvedli u mě doma a autem hurá do Berlína a EVSka může začít. Samozřejmě než jsme sem dojeli, tak jsme si museli udělat pár přestávek a taky nabalit Nikolu na cestu nějakým tím českým pivkem, studentskou pečetí a gulášem na večeři :D.

Kolem 9. hodiny večerní konečně tady, jooo cítila jsem se jako když jedu na projekt. On to vlastně v podstatě takovej projekt je, jenže ne na jeden týden, ale na celý rok.

První noc v novém bytě ani tak moc neproběhla, byla to spíš první noc v celé budově sama :D. Až druhý den jsme společně s mým spolubydlícím Claudiem vyrazili do našeho bytu na druhé straně Berlína, takže jsme vlastně strávili hodinu jenom tím, než jsme se dostali domů. Tak jsem si říkala hmm, to bude asi tím autobusem, co byl zpožděn…ale ono NE, je to přesně hodina, jak se dostat z bytu právě sem do kanceláře…Při představě, že takhle budu cestovat každý den minimálně dvakrát mě zabilo hned na začátku :D. Ale postupem času si člověk zvykne a není to až zase tak hrozný, obvykle to zalomím hned na druhé stanici, takže se ještě v klidu dospím.

Byt, ve kterém tady bydlím, je prostě super. Velká koupelna a obývací pokoj a taky naše útulná kuchyňka, kde se většinou všichni sejdeme. Měla jsem 3 spolubydlící, ale bohužel teď už jen dva, Claudiu z Rumunska, Rayco ze Španělska, moje oblíbená Basia z Polska, která se před pár dny vrátila zpět do Polska. Takže byt obývám jen já a kluci a každý máme svůj vlastní pokoj.

 

První challenge accepted:

Nechat si zařídit měsíční jízdenku mě stálo tak hodinu námahy a smíchu ze sebe samotný. Moje první zkušenost s fotografickou budkou na stanici metra Zoologischer Garten, kde mi nikdo nechtěl rozměnit 100 eurovku a blbej automat bral jen mince…hmm…Nakonec mi paní v čínském bufetu rozměnila, když mě viděla 20 minut pobíhat kolem, tak jí to přišlo asi líto. Ale to kdybych věděla, jak ošklivý fotky dělá ta budka, tak bych tam nelezla, ale fotku jsem fakt potrřebovala…Takže fotku ve stylu vězně mám na své měsíční jízdence. Krása.

Netrvalo dlouho a já jela zase zpátky do Prahy na víkend pro nějaké zapomenuté věci. Ještě že to mám za bukem J.

Pracovní nasazení v prvních týdnech bylo celkem vysoké, blížící se projekty, přípravy komunikace s partnery ufff…ale něco na tom bude, asi mě ta práce fakt baví, což je dobře, neumím si představit dělat něco, co mě totálně nudí a nebaví. No a taky jsem dostala své první volno, jakožto každý týden volné víkendy plus 2 dny za měsíc. Během svého 4denního volna jsem se vydala za přítelem do Paříže, kde je na dva měsíce na stáži. Woow Paříž jo, ale taky to má svoje nevýhody, třeba když je váš let o 5,5 hodiny opožděn a vy už jste stejně vstali v 5 ráno… Nádherné 4 dny v Paříži stály fakt za to, ale zase zpět do mého oblíbeného Berlína a valíme EVSku.

Jak si takhle sedím v kanceláři z ničeho nic mě začne nějak divně svědět hlava, potom krk a je to horší a horší…po chvilce jsem se málem nepoznala. Jako kdyby na mě nalítlo tisíc včel. Takže rychle do nemocnice, kde teda musím říct se o mě úžasně postarali a včely to samozřejmě nebyly,  jen “alergický šok” .Ufff ještě teď si přesně pamatuju, jak to všechno bylo.

Nicméně to bylo pryč a já byla zase happy jako vždycky.

Jeden z prvních úkolů, co jsem dostala, bylo napsat  závěrečný report ze CityBoundu z Prahy…během 10 dní jsem to dala dohromady, ale dalo mi to celkem zabrat J.  Přípravy vrcholí a my se pomalu a jistě připravovali na plánované setkání vedoucích ohledně jednoho z našich projektů, který se bude konat koncem října. Přijeli nás navštívit vedoucí skupinek ze Španělska, Rumunska, Itálie, Řecka atd. S mojí kamarádkou a kolegyní Basou (z Polska) jsme tuto návštěvu měly na starost. Vše proběhlo v pořádku, ale já se bohužel musela uprostřed setkání rozloučit, protože mě čekal příjezdový EVS seminář, na který se mi ale vuuubec nechtělo. A asi jsem věděla i proč…Musím mít asi vždycky něco speciálního, takže tento týden, co jsem byla na semináři, mě opět doprovázela má slavná alergie :D. Nebudu to nějak rozepisovat, postup už znáte o pár řádků výše.

Celý seminář mi nějak nesedl, ale nakonec jsem byla ráda, že jsem potkala zajímavé lidi, kteří jsou na EVSce v Berlíně stejně jako já, takže ve finále jsme toho měli celkem dost společného a hlavně to jídlo mmmm….hitparáda:).

Celým seminářem mě také doprovázela myšlenka, že za dva dny mi skončí česká simkarta a já si ještě nezaregistrovala tu německou…Takže jen taková malá rada: zařiďte si simkartu hned na začátku vašeho pobytu nebo pak dopadnete jako já a budete muset volat z českého čísla ze zahraničí do zahraničí…eee nedoporučuju.

A je tu konec semináře (konečně)…a já dostala super dva volné dny a tak si říkám: hm, co bych mohla podniknout, nebudu přece ležet doma a tak jsem se vydala podruhé do Paříže sranda!

A takhle jsem ukončila svůj první měsíc na EVSce. Musím teda říct, že si to zatím celkem dost užívám a doporučila bych všem tuhle bezva zkušenost.

Velké díky patří mé neziskové organizaci Tmelník, která mi pomohla ve všech směrech. Jak zařídit EVS, všechny dokumenty, pojištění atd. Takže jestli váháte…tak určitě EVS… a také se můžete obrátit na naši organizaci, která vám určitě  pomůže se vším, co je potřeba…

 

Ciao Nikola <3

https://www.facebook.com/pages/EVS-in-Berlin/

Komentáře

Autor příspěvku: Tomáš Kývala