Music as a common language for peacebuilding – Gruzie – duben 2014

V čistě dámském uskupení, čtyři zpěvačky a jedna bubenice, jsme se vydaly reprezentovat Českou republiku na tréninkový kurz do Tbilisi, hlavního města Gruzie.
Po strávené noci na letišti v Istanbulu nás přivítala slunečná a nová neznámá Gruzie. Po celou dobu projektu jsme byly ubytované v hostelu v historické části Tbilisi a měly tak nádherný výhled na celé centrum města.
Po příjezdu nás čekala prohlídka města, večeře v gruzínské restauraci a seznámení s dalšími účastníky z Gruzie, Maďarska, Ázerbájdžánu, Arménie, Španělska a Ruska.
Projekt byl zaměřen na řešení konfliktů, kulturních a etnických rozdílů, předsudků, stereotypů a násilí. To vše prostřednictvím hudby jakožto univerzálního jazyka. Všichni účastníci byli muzikanti či hudebně zaměřeni, kromě známých nástrojů jsme měli možnost vidět i několik tradičních pro danou zemi. Během projektu probíhaly diskuze, hudební workshopy, jammování. Také jsme se dozvěděli více o organizaci Musicians without borders (www.musicianswithoutborders.org), která pomocí hudby pomáhá lidem po celém světě zbavit se traumat z etnických i jiných konfliktů.
Pořádali jsme hudební workshopy a koncerty pro děti a dospělé z uprchlických táborů a IDP vesnic v Gori a Tserovani, což byl velmi silný zážitek. Společně jsme také zorganizovali flash mob u rušné stanice metra uprostřed Tbilisi.
Nechyběl ani Intercultural Evening, večery plné gruzínského tance, jídla, vína a hlavně hudby ze všech koutů světa, kterou jsme produkovali my, účastníci.
Jsem ráda, že jsem prostřednictvím organizace Tmelník měla možnost zúčastnit se tak neobyčejného projektu. Děkuji! Madloba! (Eliška Kývalová)

Přečtěte si také dojmy další z českých účastnic, Kateřiny Špaňárové
http://tmel.me/MwB-K

Pokud se chcete dozvědět více o projektu a o tom, jak probíhal, zde je odkaz na facebookové stránkyhttps://www.facebook.com/pages/Music-as-a-common-language-for-peacebuilding/1457781421122931?fref=ts
a také na blog http://musicasacommonlanguagetc.wordpress.com/

Komentáře

Autor příspěvku: Tomáš Kývala