Photo Life – Rumunsko – březen 2014

PhotoLife. Dnešní doba, kdy každý má foťák na mobilu, tabletu a ještě jeden příruční a s nadšením fotí vše, co mu přijde do cesty,by se vlastně těmito slovy dala dost dobře popsat. V našem případě ale toto slovní spojeni znamenalo i něco trošku jiného. Konkrétně neuvěřitelný týden v Rumunsku, kam jsme díky Tmelníku měli tu možnost vyjet. Takže jak bylo?

Po celkem vyčerpávající a dlouhé cestě z Prahy (18 hodin) jsme konečně dorazili na místo. Tmavá noc, někde neznámo kde, zapadli jsme do hotelu a byli velmi příjemně přivítáni rumunskými pořadateli – první pozitivní překvapení. Druhé nastaol hned ráno, při pohledu z okna hotelu a posléze po odpolední procházce okolím. Moieciu de Jos. Malá vesnice, obklopená horami, na jejichž úpatích, ale i všude jinde, se pásly ovce, sporadicky řešené cesty, po kterých pobíhala volně drůbež a potulní psi, občas povoz s koněm… Zajímavé místo.

Co se týče programu výměny mládeže, také překvapil. Po povinných seznamovacích hrách, které jsme si všichni náležitě užili, následovaly různé workshopy a teamové úkoly, pokaždé v jiném složení, aby se teamy z Litvy, Estonska, Chorvatska a od nás poznaly navzájem co nejvíce. A kdyby náhodou poznávání nedopadlo během dne, bylo utvrzeno v noci, například během skvěle připravených interkuluturalních večerů, na kterých si dala každá země opravdu záležet. Krom toho všeho jsme absolvovali i výlet do místního kostela, kde k nám promluvil samotný farář. Zajímavá zkušenost, obzvláště asi pro především ateistické Čechy, jelikož v Rumunsku je víra naopak velmi silná a rozšířená.

Dalším cílem výletu byl i blízký hrad Bran, sídlo Drakuly. Toho jsme tam sic nepotkali, ale díky dalšímu teamovému úkolu, natočit video na téma „How I met Dracula“ jsme se s ním ve výsledku setkali hned několikrát, protože videa byla skvělá a opravdu kreativní. Nesmím také opomenout výlet do města Brašov, který proběhl v pátek.

Celkově byl tento projekt velmi zdařilý. Pro ty, kteří o fotografii netušili vůbec nic, jistě objevný (byl nám promítán film o focení), pro ty, kteří již nějaké základy měli, to byla skvělá příležitost dostat se na spoustu fotogenických a zajímavých míst a pro všechny to byl týden poznávání nových kultur, ostatních ale vlastně i sebe sama. Za sebe bych chtěla poděkovat především pořadatelům akce, protože byli velmi snaživí, ochotni pomoct a udělali vše proto, abychom si týden užili co nejvíc. A povedlo se. Díky.

 

Komentáře

Autor příspěvku: Tomáš Kývala