Via Media – Wroclaw, Polsko – únor 2014

Jsem rád za každý projekt, který aspoň trochu zasahuje do mého oboru či sféry zájmů. Jeden z takových byl i VIA MEDIA, který se konal v krásném studentském městě Wroclawi. Hlavním tématem byla média a vše, co s nimi souvisí, včetně sociálních sítí, jejich využití v nezávislém podnikání a propojení s aktivitami neziskových organizací. Na projekt se z Česka vydala tříčlenná skupina, natěšená na týden plný překvapení. Dojmy? Zde jsou.
Po pětihodinové cestě z Prahy jsme se přesunuli k hotelu Silesius. Na ubytování jsme si nemohli ani slůvkem stěžovat – Pokoje byly dostatečně prostorné, čisté a s vlastní koupelnou. Mnohé z nás (včetně mé maličkosti) potěšilo o solidní wifi připojení. Když do toho připočtu odpočívárnu a společenskou místnost s gauči, jistě si dokážete představit, že jsme se s těmito prostory obtížně loučili.

Přestože Polsko nemá ve své kuchyni žádné původní národní jídlo (dle slov místních převzali vše od jiných národů), ani zde jsme neměli výtek. Vařil nám kuchař, který zároveň pracoval v restauraci v centru města, tudíž jsme si pochutnávali dosyta. Krásným zpříjemněním byl i nonstop kávový a čajový servis, občas zpestřený nějakým zákuskem.

Na programu si organizátorský tým ve složení Iwony, Magdy a Piotreka dal opravdu záležet. Po rychlých ice-breaking hrách jsme byli první den náhodně rozděleni do skupin, dostali papír s úkoly a rovnou nás šoupli do města. Díky úkolům jsme prošli celé wroclawské centrum a užili si hromadu zábavy během plnění na první pohled jednoduchých úkolů (schválně si zkuste spočítat všechny zámky na mostě zamilovaných). Jakmile bylo vše splněno, měli jsme dost času si prohlédnout místní památky, toulat se křivolakými uličkami a sednout si do jedné z malebných kaváren. Večer jsme si pak všichni sedli do jednoho z blízkých hospod a začali se nad půllitry českého piva (které ve Wroclawi není žádnou raritou) navzájem poznávat.

Další dny byly stejně tak nabité. Hned druhý den jsme zavítali na tamější univerzitu, kde jsme se zúčastnili workshopů vedené specialisty z mediální sféry. Zatímco jedna skupina zavítala do nahrávacího studia a vyzkoušela si práci v rádiu, ta naše se vrhla na točení záběrů s profesionální televizní kamerou. Z workshopů jsme tím pádem odešli plni nových poznatků, know-how a s pocitem parádně stráveného dopoledne. Víc podobných programů!
Vůbec byl celý týden v Polsku plný aktivit. Chvilku jsme představovali vlastní neziskové organizace, chvilku zase vymýšleli další projekty a plánovali jejich realizaci. Komu nestačily workshopy, mohl si udělat vlastní na jakékoliv téma. Večery jsme si zpříjemňovali chvilkami na bowlingu či klubech. Jak je vidno, každý si zde našel své a organizátoři bravurně spojili zábavné s užitečným.
Mezinárodní večer byl až na drobné minutové intermezzo, věnované obětem na Ukrajině, plný veselí. Český stůl zdobily mimo jiné chipsy, studentská pečeť, becherovka, ručně nakreslená vlajka České republiky, pivo, pivo a pivo (které k patriotismu neodmyslitelně patří). Přestože jsme zpočátku slavili úspěch, pomalu, ale jistě nás vytlačil španělský stolec nabízející prvotřídní uzeniny a španělský drink sangria („Braisi, to ti nezapomeneme!“). Německý stoleček nás naopak dětsky potěšil Kinder vajíčky.

A u jídla ale program rozhodně nezůstal – k našemu překvapení jsme se dočkali i vystoupení Gia, který nám všem předvedl tradiční (a pro mé oči velice rychlý) gruzijský tanec, vědomostního kvízu běloruských slečen a seznámení s nynějšími hity polského popu.

Poslední den byl pak věnován rekapitulaci celého týdne, představení budoucích projektů a seznámení se s novým programem Erasmus+ a Youthpassem. Večer nás pak polský tým pozval na večeři do restaurace, kde jsme si mohli vybrat jídlo dle vlastního přání. Něžné pohlaví se také dočkalo růží, které Gio nechal objednat. Zkrátka a dobře, závěrečný večer byl snad nejkouzelnější ze všech večerů ve Wroclawi!

Resumé? Projekt VIA MEDIA se maximálně povedl ze všech myslitelných úhlů. Domů jsme bez výjimky odcházeli s hřejivým pocitem nově nalezených schopností a dovedností, novými přátelstvími a nezapomenutelnými zážitky. A takhle by to mělo být u všech projektů. Posíláme ovace ve stoje do Polska!

Marek Tran Viet

Komentáře

Autor příspěvku: Tomáš Kývala