YE StreetArt – Lotyšsko, srpen 2014

Jak jsme se učili legálnímu vandalismu (je to pak ještě vandalismus?) – graffiti, a hromadnému kroucení těl – hip-hop flashmob

30 účastníků. 5 států. 9 dní. 1 město. Nespočitatelně mnoho zážitků a vzpomínek.
I tak by se dal shrnout projekt Streetart, který se konal v Daugavpils – druhém největším městě Lotyšska. Téma projektu bylo „Graffiti a hip-hop“ a účastnili se ho vrstevníci z České republiky, Itálie, Francie, Turecka a samozřejmě Lotyšska.
První den, kdy jsme přijeli, byl seznamovací a rozkoukávací. Tolik nových tváří a jmen! No, byla celkem fuška si všechny zapsat do paměti, ale s trochou času a hrou, ve které jsme si měli zapamatovat každého jméno a jeho vymyšlený pohyb/gesto, to šlo jedna, dvě.
Ubytovali nás v menším hotelu, kde jsme i snídali (formou švédských stolů, moc mě zaujal jogurt v pytlíku!). Nebylo dne, abychom něco nerozbili. Jednou to byla zeď, jindy umyvadlo, nezklamali jsme ani tehdy, když jsme užuž zlomili jednomu účastníkovi nos.
Ale co jsme tam vlastně dělali a týkalo se to tématu? Pod vedením zkušeného a trpělivého lektora graffiti jsme se vlastními silami stávali pouličními umělci a již třetí den jsme začali vytvářet vlastní galerii pod širým nebem. Všichni jsme se řádně umělecky vyblbli a celkový výsledek tomu taky nasvědčoval. Pozadu nezůstal ani hip-hop; už po dvou dnech jsme se naučili složitý flashmob, kterým jsme vytřeli zrak těm 10 divákům, co přišli na otevírání galerie (doprovodem nám byl déšť). Tam nás točila lotyšská televize a my jsme se na ní pak i objevili.
Asi nejlepšími momenty pro mě byly kulturní večery, kdy se každá země měla prezentovat např. typickým jídlem, zvyky nebo hudbou. My, protože náš tým byl česko-vietnamský (3 z nás byly z Vietnamu), jsme měli takové dva minivečery najednou. Pivní velmoc s sebou přinesla originální Kofolu a čokolády s pohledy na více i méně slavná zákoutí Čech a Moravy, a v místním supermarketu jsme sehnali i několik českých piv. Interaktivní hra s českými slovíčky jako “Tě pic” nebo “Já to říkal” a dalšími, se setkala s velkým nadšením.
Exotika z Vietnamu do projektu přinesla jasmínovou rýži (kterou ráno nechtěně snědli kluci z Francie, takže nám hned běželi kupovat jinou) a další gastronomické pochoutky. Taky jsme dávaly lekce vietnamštiny nebo jsme obecenstvo naučily hrát několik tradičních vietnamských her.
Celý projekt bych hodnotila jako velmi povedený. Naučili jsme se spoustu graffiti triků, poznali jsme město, které bychom možná nikdy nenavštívili a co je nejdůležitější, navázali jsme kontakt s lidmi z různých zemí a částečně poznali jejich kulturu a myšlení. S mnohými se určitě ještě setkáme a začneme zase tam, kde jsme skončili…
(Nguyen Huyen Duong)

Komentáře

Autor příspěvku: Tomáš Kývala